10 מיתוסים על שרירי בטן שעד היום נראו לכם הגיוניים לחלוטין

כולנו מכירים את אותו אדם שאוכל בשביל שלושה אנשים במכה ובקושי מתאמן, אבל איכשהו אותו המישהו או מישהי הם בעלי בטן שטוחה או קוביות שלא מביישות אתלטים ברמות הגבוהות ביותר. אלו גם הסיבות שכל כך קשה לשכנע מתאמנים כי להגיע לבן שטוחה או קוביות דורש השקעה ואין פתרונות מהירים או מידיים.

מאפיינים כמו גיל, מגדר, גנטיקה וסטרס כולם יכולים להשפיע על היכולת שלנו לרדת במשקל, לעלות מסת שריר ובוודאי על היכולת לראות בטן שטוחה וקוביות, אולם יש לזכור שהליכה עיוורת בעקבות מיתוסים שונים שקיימים בכל מקום סביבנו עלולה רק לעכב את התהליך ולהקשות עלינו.

כך שבין אם אתם מתאמנים מתקדמים שכבר יודעים כמעט הכל אבל עדיין תקועים או אם אתם מתאמנים מתחילים שמחפשים להימנע מטעויות מרחיקות לכת, קבלו את:

10 המיתוסים על שרירי בטן שעד היום נראו לכם הגיוניים לחלוטין

כפיפות בטן

מיתוס מספר #1

ניתן להתמודד עם תזונה גרועה בעזרת כפיפות בטן

אם במשך תקופה ארוכה תאכלו בעיקר זבל, הגוף שלכם (לא רק הבטן) יראה בהתאם. בנייה איכותית של שרירי בטן מתחילה איפה שהכי הגיוני שהיא תתחיל: במטבח…. הפתעה? לא נראה לי. היום כבר כמעט כולם יודעים שללא תזונה מאוזנת אי אפשר להגיע לתוצאות אולטימטיביות. זאת ועוד, לא מספיק להסתפק אך ורק במזון בריא עקב הסיבה שכמויות גדולות של מזון בריא עדיין יגרמו לנו להשמנה. ככה שאם אתם מתחילים וזאת המטרה שלכם/ן (לרדת באחוזי שומן), הייתי קודם כל פונה לתזונאי שיעזור לכם לעשות סדר בחיי התזונה שלכם.

מיתוס מספר #2

כל הפחמימות מחסלות את הבטן השטוחה

כמובן שבמידה והתזונה שלכם כוללת פחמימות מהסוג הבא: לחם לבן, משקאות מסוכרים, בורקסים, קרואסונים, ממתקים (נו הבנתם את הרמז:)) יהיה לכם, מה שנקרא עליות מהירות של הורמון האינסולין שיכול לעכב ירידה במשקל. אם זאת, ידוע שפחמימות הן דלק אנרגטי לגוף ולכן להימנע מהן יכול להיות בעייתי. הייתי משתמש בפחמימות בתור אנרגיה אבל בעיקר מירקות, קטניות (עדשים, שעועיות, גרגירי חומוס ועוד), אורז מלא גם יכול לבוא בחשבון אם כי, כמו באפשרויות הקודמות יש להתאים את הכמויות ולכן הייתי מתייעץ עם מומחה שיתאים את התזונה הפרטית לכל אחד ואחת. בנוסף, הייתי נמנע כמה שיותר ממזון מעובד, כמו שכבר מצוין בכל כלי התקשורת לאחרונה, יש קשר בין מזון מאובד למחלות שונות.

מיתוס מספר #3

כפיפות בטן ועליות בטן מלאות משכיבת פרקדן הן חובה בשביל בטן שטוחה וקוביות

טוב אז כבר מהכותרת ומהסעיפים הקודמים ניתן להבין שאין הגיון בנאמר כאן. אלה שני תרגילים מאוד פופלריים, אבל הם רחוקים מלהיות התרגילים היחידים שיעזרו לכם להתקדם. לא רק שהם לא תמיד יעזרו, אלא גם הם יכולים להזיק במידה ומבצעים אותם בעומסים ובכמויות גבוהות. תרגילים אלו יכולים לגרום למתח בגב התחתון ובשריר הירך הקדמית (מותן כסל). אז מה עושים? כפיפות בטן במידה זה בסדר, אבל תעיפו את עצמכם מהגב ותתחילו לבצע תרגילים מורכבים שמערבים את שרירי הבטן בצורה אקטיבית: סקוואט, חתירה בהטיית גב כנגד משקולת, פלאנק (אלה רק חלק קטן מהתרגילים). ואם כבר להתמקד בשרירי בטן אז בצעו טוויסט רוסי (Russian Twist), בטן בתלייה, מאונטיין קליימברס (Mountain Climbers). בנוסף, שנו קצבים ומשקלים על מנת לתת גירוי נוסף לשרירים.

פיתול

מיתוס מספר #4

חייבים חדר כושר על מנת לרדת במשקל

יש לנו יותר חדרי כושר סביבנו מאשר איי פעם בהיסטוריה ולא רק זה יש לנו סטודיואים, אימונים קבוצתיים, אימונים אישיים, אימוני TRX, אימוני ספינינג ועוד כל כך הרבה דברים שלא יספיקו לי המילים כדי לפרט. אז איך אתם מסבירים את זה שהמון אנשים עדיין שמנים? אתם לא באמת צריכים חדר כושר על מנת לרדת במשקל. כל מה שצריך הוא שני מרכיבים שניתן לשלב בכל מקום. המרכיב הראשון כמו שכבר חפרתי ללא הרף הוא התזונה ואילו המרכיב השני הוא התנועה. תמצאו דרך שמתאימה בשבילכם לנוע ומצבכם ישתפר במהירות. חדר כושר קשור בעיקר ליכולת להיות מחויב למקום (אם זה עוזר לכם אז למה לא?), ניתן לבצע כושר בכל מקום. ההוכחה לזה הוא כמות האנשים שמעוניינים להתאמן בבית ובחוץ באוויר הפתוח. לעיתים חדר כושר גורם לנו למצוא כל מיני תירוצים מוזרים על מנת לא ללכת: "רחוק מדי", "יותר מדי אנשים", "אני לא מכיר שם אף אחד", "אני לא יודע מה לעשות שם", "אין להם את הציוד שאני אוהב", "פאדיחה להיות ליד אנשים שהם כבר בכושר". אז עזבו אתכם שטויות, יש לנו כמעט בכל עיר בארץ חדר כושר בחוץ עם מתקנים שונים לרמות וניתן באמת לקחת רק מספר שיעורים בודדים עם מאמן כושר אישי על מנת שיסביר לכם מה בדיוק צריך לעשות ואיך לעשות זאת נכון. ההשקעה הכי טובה שלכם בחיים.

מיתוס מספר #5

אנשים מסויימים נולדים עם בטן שטוחה/ריבועים

אז נכון חלק מהאנשים הם בעלי גנטיקה משובחת יותר מאחרים ככה זה, כולנו שונים. חלק מהאנשים נולדים עם מטבוליזם גבוה יותר מאחרים ולא חייבים לעבוד כל כך קשה בשביל בטן שטוחה וריבועים. אבל לפי האנטומיה של גוף האדם כן, כן, גם את ואתה, יש לכם ריבועים ופוטנציאל לבטן שטוחה. פשוט השרירים היפים שלנו מכוסים בשכבה פחות יפה של שומן והדרך היחידה להוציא את המתנה הנפלאה הזאת שקיבלנו מהטבע היא לשמור על תזונה נכונה ואימון גופני מתאים. כמו כל דבר בחיים נדרשת התמדה.

מיתוס מספר #6

מזון מסויים יכול לשרוף שומן בטני בצורה ממוקדת יותר מאחר

אנחנו לא רובוטים ככה שקשה לכוון מזון מסויים לאזור מסויים של גופנו. חברות מסויימות של תוספי מזון ומוצרי מזון יטענו שיש אופציה כזאת, אבל זה מיתוס! ישנם בהחלט מאכלים שיכולים לעזור לכם לרדת במשקל, כדוגמת מאכלים המכילים הרבה סיבים תזונתיים, עם זאת, אכילה של מזונות אלו לא תגרום לכם לרדת רק באזור אחד בגוף, היא תעזור לכם לרדת במשקל הכולל.

מיתוס מספר #7

ניתן לבודד שרירי בטן התחתונה

מתאמנים רבים בטוחים שהבטן התחתונה שלהם היא אזור הרבה יותר בעייתי מאשר הבטן העליונה, וחושבים שניתן לבודד אזור זה ולעבוד עליו בלבד. ראשית, אזור הבטן התחתונה הוא לא בהכרח פחות שרירי משאר האזורים בבטן, פשוט יש עליו יותר שומן מבאזורים אחרים. שנית, לא תוכלו לעבוד רק על בטן תחתונה ולבודד אותה גם אם תנסו. השריר הישר בטני הוא יחידה אחת, אומנם יש מחקרים שמציגים יכולת להשפיע יותר על האזור התחתון של הבטן, אבל תהיו בטוחים שכאשר אתם חושבים שאתם מרגישים רק את הבטן התחתונה, אתם כנראה מרגישים את שרירי המותן קסל והירך הקדמית. בעצם כמו שציינתי קודם יש לגוון בתרגילים ולא לכוון לאזור זה או אחר בבטן.

מיתוס מספר #8

תוספי מזון יכולים לכפות על הנפילות שלי בתזונה בזמן הירידה במשקל

תוספים מזון כמו קפאין ותה ירוק יכולים להשפיע בצורה מסויימת על הירידה במשקל, אבל יש לקחת אותם בערבון מוקבל ולהבין שקודם כל התזונה חייבת להיות מסודרת ומאורגנת לירידה, במשקל ורק אז ניתן להיעזר בתוספים על מנת לעזור לתהליך. לצערינו הרב, עבור רובנו אין קיצורי דרך על מנת להגיע לשרירי בטן בולטים או לבטן שטוחה.

מיתוס מספר #9

ציוד או מכשיר מסוים יפתח שרירי בטן בצורה טובה יותר

בין אם מדובר ב-TRX, BOSU, רולר לבטן, ואפילו כדורי כוח. במידה ויש לכם גישה לכל אלו זה נפלא וניתן לבצע עם כל אחד מהמכשירים שלהלן אימוני בטן מעולים, אבל אם אתם מתאמנים בבית אפשר לחסוך את הכסף על מכשירים מיוחדים שאמורים לעזור לנו לפתח את שרירי הבטן בצורה טובה יותר. פלאנקים, כפיפות בטן, טוויסטים שונים ובטן בתליה על מתח, יש המון תרגילים שניתן לבצע ללא מכשירים כלל וללא עלות.

פלאנק

מיתוס מספר #10

לא ניתן לעבוד על הבטן כל יום

אוקי אז בואו נשים דברים על דיוקם. במידה ואתם הולכים לחדר כושר כל יום או כמעט כל יום הבטן עובדת בצורה כזו או אחרת כל הזמן. כמובן, שבמצב שבו אנו נגזים ונבצע אך ורק כפיפות בטן רגילות ונעשה זאת כל יום בכמויות, יש סיכוי יותר מסביר שנפצע. אולם, אם נגוון בתרגילים ונבצע מגוון תרגילים שונים בכל מיני צורות ומנחים בימים בהם אנו בין כה מתאמנים לא יקרה לנו שום דבר. במאמר הבא אביא שלל תרגילי בטן שניתן לבצע בבית, בחוץ ובחדר כושר בעזרת ציוד וללא ציוד כלל.

לסיכום, כפי שכבר הבנתם אין קיצורי דרך. מי שרוצה להצליח, כמו בכל דבר, חייב לגשת לעניין ברצינות. לשמור תזונה, להתמיד באימונים, ולא לצפות לתוצאות מיידיות. בנוסף, ניתן תמיד להתייעץ עם מאמן כושר אישי שיתאים לכם את התרגילים המתאימים עבורכם, כיוון שלא כל התרגילים מתאימים לכל רמות המתאמנים.

בהצלחה,

לאון קסלר חתימה

   

(Visited 1,889 times, 1 visits today)

תגובות

תגובות

 • להתחיל את השינוי באורח חיים עוד היום

  אנא מלא/י את פרטייך וניצור עמך קשר בהקדם

  Please wait...
 • הירשמו כעת וקבלו את הטיפים העדכניים לאורח חיים בריא

 • כתבות נצפות ביותר

 • כתבות אחרונות בבלוג

  גומיות כושר
  כל מה שרציתם לדעת על גומיות כושר ולא העזתם לשאול

  כולנו מכירים את אותו אדם שאוכל בשביל שלושה…

  סימפיוליזיס בהריון
  רק מנוחה פותרת סימפיזיוליזיס בהריון? אז זהו, שממש לא!

  כולנו מכירים את אותו אדם שאוכל בשביל שלושה…

  5 תרגילי תנועה חשובים במהלך ההיריון

  כולנו מכירים את אותו אדם שאוכל בשביל שלושה…

  מאמן כושר אישי מומלץ
  מאמן כושר אישי מומלץ איך למצוא אחד מבלי להתחרפן?

  כולנו מכירים את אותו אדם שאוכל בשביל שלושה…

  תכנית אימונים עם מכשירים לנשים מתחילות בחדר כושר

  כולנו מכירים את אותו אדם שאוכל בשביל שלושה…

  חתירה בסאפ
  11 היתרונות של גלישת סאפ שתתקשו למצוא בכל פעילות גופנית אחרת

  כולנו מכירים את אותו אדם שאוכל בשביל שלושה…

  10 מיתוסים שרירי בטן
  10 מיתוסים על שרירי בטן שעד היום נראו לכם הגיוניים לחלוטין

  כולנו מכירים את אותו אדם שאוכל בשביל שלושה…

  מאמן כושר אישי מחיר
  איזה מחיר תשקיעו על מנת לעבוד עם מאמן כושר אישי?

  כולנו מכירים את אותו אדם שאוכל בשביל שלושה…

  לרדת בגדול
  התכנית לרדת בגדול נשמעת לכם מפתה?

  כולנו מכירים את אותו אדם שאוכל בשביל שלושה…

  אורח חיים בריא
  אסון או פאסון? אורח חיים בריא בנסיעת עסקים

  כולנו מכירים את אותו אדם שאוכל בשביל שלושה…

היי לאון! רציתי להגיד לך שמאוד מאוד נהנתי באימונים! גם כשאמרתי שלא כיף לי וגם כשהיה לי קשה מאוד עזרת לי. לא הייתי מצליחה להוריד את הקילוגרמים האלו בלעדיך. בהתחלה היה לי באמת מאוד קשה, אבל הצלחת להכניס לי מוטיבציה. אז ממש ממש תודה!
אמינות: 5-stars  | שירות: 5-stars | מחיר: 5-stars
מעיין שגיא, גבעתיים