מאמן כושר אישי מומלץ איך למצוא אחד מבלי להתחרפן?

איפה מוצאים מאמן כושר אישי מומלץ, שתמיד כדאי להיעזר בו על מנת שתוכלו לשמור על שגרת אימונים קבועה, ואף להשפיע על ההתקדמות שלכם בכושר הגופני האישי שלכם?

בשנת 2002 כבר התאמנתי כ-4 שנים בחדר כושר, הייתי כבן 18 וחשבתי שאני יודע הכל על תכניות אימונים ועל בניית הכושר האישי שלי, אבל טעיתי טעות חמורה.

באחד האימונים בחדר הכושר נתקלתי במאמן כושר אישי שעשה עלי רושם, היה נראה שהוא באמת יודע מה הוא עושה, והוא גם היה אחת הסיבות העיקריות שנמשכתי לתחום אימון הכושר בצבא ובהמשך הפכתי את זה למקצוע. מאמן זה רשם לי תכנית אימונים וסידר לי את תפריט התזונה, כך שההתקדמות שלי לאחר מכן הייתה פנומנלית.

קורס המאמנים הראשון שלי היה במכון וינגייט, בשנת 2004, בתקופת הצבא. במהלך הקורס, שמתי לב שיש מגוון רחב והבדלים רבים בין האנשים שמגיעים לקורס הזה, אפילו מבין החיילים שהיו בקורס, שרובם היו מדריכי כושר בצבא, היה מגוון רב ברמת הידע והניסיון שלהם בתחום. הגעתי למסקנה שתעודת מדריך כושר ובריאות היא בסך הכל תחילת "המסע שלי בענף הכושר" ולא מבחן, שבודק את הידע שלי מבחינה גנרית. בסופו של דבר, תעודות והסמכות רבות הן רק קצה השאלה האם מאמן הכושר הוא מומלץ, או לא. יתר על כן, בקורס ראשוני זה הסבירו לנו שזוהי רק פתיחת השער לעולם הכושר והבריאות ושזה תלוי בנו אם באמת ניכנס פנימה ונלמד את הנושא לעומק.

מאמן כושר אישי מומלץ שווה כל שקל שאותו אתם משלמים לו. מאמן כושר אישי שהוא חלש, בלשון המעטה, יכול, לא רק להיות בזבוז של זמן וכסף, אלא גם למנוע את ההתקדמות שלכם, ואף להחזיר אתכם אחורה, מבחינת האימונים. לא תהיינה לכם תוצאות, וזה יהיה בזבוז מוחלט של זמן ושל כסף.

לצערי, מאמני כושר רבים הם פשוט מכונות ספירה אנושיות, עומדים וסופרים כמו רובוטים ללא שום תוכנית, או רעיון לטווח הארוך ולא מספקים את התוצאות שאליהם הלקוחות מכוונים.

במאמר זה אכתוב כיצד תמצאו מאמן כושר מומלץ וטוב שלאו דווקא יהיה זול, אבל המחיר לא תמיד מעיד על איכות המאמן.

כך תמצאו מאמן כושר אישי מומלץ:

ראשית, דעו מה אתם רוצים להשיג: בין אם זה ירידה במשקל, עלייה במסת השריר, או פשוט שמירה על כושר גופני. לא משנה מה המטרה הסופית שלכם, יש להבין דבר מאוד מאוד בסיסי, שתזונה היא בין 80-90% מהקרב אותו אתם הולכים לנצח (בתקווה) וכמה שתהיו טובים יותר בתזונה, כך גם תוצאות האימונים לא יאחרו לבוא. בנוסף, זיכרו תמיד, שגם אם תעבדו עם מאמן 50-90 דקות ביום, זה עדיין משאיר לכם 22-23 שעות של זמן שלכם עם עצמכם, והרבה מאוד ארוחות, בהן אתם עלולים לפקשש ולהרוס את התהליך.

מאמן הכושר האישי שלכם אמור, בגדול, לתכנן אסטרטגיה תזונתית, כזאת שתתמוך במטרות האימון ובמטרות הכושר שלכם. במידה והוא מוצא את עצמו מבולבל, כדאי באמת שיכוון אתכם לתזונאי מקצועי שיעשה את העבודה הזו כמו שצריך.

התחילו בלתכנן את המטרות שלכם ותראו אם מאמן הכושר האישי שבחרתם הוא איש המקצוע הנכון בשבילכם. זה כמעט כמו למצוא בן זוג, אפשר לצאת עם מישהו או מישהי אבל הוא או היא פשוט לא יהיו מתאימים עבורכם. הדוגמה הכי טובה לכך היא, במידה ומאמן מסוים מתמחה בריצה למרחקים ארוכים, לא וודאי בכלל שהוא ידע כיצד לעזור לכם בפאוורליפטינג או בבודי בילדינג, ולהפך.

אז התחילו עם מטרות האימון שלכם:

 • האם אתם מנסים להוריד 30 ק"ג, 10 ק"ג או להגיע ל10% שומן?
 • מנסים להתחזק או להצליח לבצע עמידת ידיים לראשונה?
 • רוצים לרוץ את המרתון הראשון שלכם?
 • רק רוצים להרגיש יותר טוב עם עצמכם ופשוט ליהנות מאימון כושר?
מטרת האימון שלכם

תוודאו שאתם יודעים את מטרות האימון שלכם

התשובות לשאלות אלו תעזורנה לכם למצוא את סגנון מאמן הכושר האישי הנחוץ לכם.

ודאו שלמאמן הכושר האישי שלכם יש את המומחיות בנושא אותו אתם רוצים לשפר. מומחיות בתחום מסוים אינה הופכת את המאמן למומחה בתחום אחר.

לאחר מכן, עליכם לבדוק לאיזו מטרה אתם זקוקים למאמן כושר אישי:

 • האם אתם מחפשים מאמן כושר לפאוורליפטינג בסיסי שילמד אתכם תרגילי בסיס ('סקוואט', 'דד ליפט' וכו') כדי שהטכניקה שלכם תהיה טובה? אם כך, יש סיכוי שתזדקקו למספר שיעורים בהתחלה ועוד כמה שיעורים בהמשך הדרך, רק על מנת שתהיה לכם הכוונה לעבודה נכונה.
 • האם רק התחלתם להתאמן ואתם מחפשים מישהו שידריך אתכם במשך החודשים הראשונים או יותר מכך, לפחות פעמיים בשבוע, כדי ליצור לכם מסגרת ומשמעת?
 • איזה מין בן אדם את/ה? האם אתם זקוקים להשגחה צמודה של מאמן כושר על מנת, באמת, להתמיד באימונים, או שאתם זקוקים ליותר ספייס כדי להתאמן בעצמכם? או, שאתם בעצם צריכים את המאמן שיהיה סוג של חבר לאימון שעל הדרך יתקן אתכם? אין פה נכון או לא נכון, רק מה שמתאים לכל אחד ואחת מכם.

כעת, אחרי שהגדרתם לעצמכם את המטרות ואת הצרכים שלכם אפשר לגשת ולמצוא מאמן כושר אישי טוב ומומלץ, שיעזור לכם להשיג מטרות אלה.

כיצד נזהה מאמן כושר אישי טוב?

ברגע שמצאתם מאמן כושר אישי שנראה לכם מתאים ואתם שוקלים להתחיל לעבוד איתו, בין אם מצאתם אותו באינטרנט, בהמלצת חבר, או פשוט בחדר הכושר בו אתם מנויים, הדבר הראשון שעושים זה שיחה מעמיקה ביניכם.

לפני שהם (מאמני הכושר) עושים משהו אחר, הם חייבים:

 • להקשיב לכם בריכוז רב ולשמוע את הסיפור שלכם
 • לבדוק האם התאמנתם בעבר עם מאמן כושר אישי או לבד
 • לשאול על פציעות עבר שלכם, או מגבלות רפואיות שלכם. הם חייבים לדעת זאת על מנת ליצור תוכנית אימונים מתאימה בשבילכם
 • לשאול אתכם על הרגלי התזונה שלכם ואם הם לא עושים זאת, דעו שהזמן שלכם נשרף לחינם
 • כדאי גם, שהם יראו בהתאם, לא חובה להיות איזה מרים משקולות מטורף, או רץ מרתון, אבל מראה שמכבד את המקצוע זה משהו מחייב (כרס בירה וסיגריות פחות), אתה אמור לתרגל את מה שאתה מלמד
 • עליהם לספר לכם על הניסיון שלהם ועל הדרך בה הם יכולים לעזור לכם להשיג את המטרות האישיות שלכם. מאמן הכושר האישי אמור לספר על הצלחות עבר של מתאמן עם מטרות דומות או זהות לשלכם, ואף לשלוח אתכם לעמוד ההמלצות של הלקוחות שלו.
 • על מאמן הכושר האישי להכין אתכם מראש לתוצאות שהן הגיוניות. למשל, להגיד למתאמנים חדשים שיראו קוביות בבטן ותוצאות מטורפות אחרי חודש, זה פשוט לשקר. אבל, להסביר כמה חודשים ייקח בערך להוריד במשקל ולהקנות הרגלים נכונים זה הגיוני ביותר.

אילו דברים יכולים להוות דגל אזהרה:

היזהרו מתרגילי שעשוע ומקוריות יתר, וכל מיני דברים שלא נראים מתאימים למטרות שלכם. מאמני כושר שונים יכולים לבלבל אתכם עם כל מיני תנועות מורכבות, שלא בהכרח קשורות למטרות שלכם. הם עלולים להעביר את כל המתאמנים שלהם באותה הדרך, כיוון שהם חושבים שזה גורם להם להיראות מאוד חכמים ונבונים, מבלי שהם בכלל מבינים על מה בדיוק הם עובדים.

"עכשיו תחזיק שיווי משקל על הבוסו, בזמן שאתה על רגל אחת, עושה כפיפות ברך ומרים את הידיים עם משקולות לצדדים עם הלשון בחוץ! או, זה מה שנקרא לבלבל את השריר" (בוז)

מאמן כושר אישי מומלץ

מאמן כושר אישי מסייע עם מוטיבציה

אימוני כושר קשים וחזקים הם טובים, אבל זיכרו, זה קל מאוד לעייף מישהו במהירות, אבל קשה לעזור למישהו להשתפר לאורך זמן. ברור שזה יכול לעלות דופק ולעייף אתכם, אבל אם זה לא בונה אתכם להשגת המטרות שלכם, ואתם יכולים לעשות זאת בעצמכם אז על מה בעצם אתם משלמים?

בנוסף, מאמנים רבים יסתפקו בהשכלה פורמאלית וידעו לדקלם "כמו תוכי" את מה שלימדו אותם בקורס מבלי שהם חקרו ולמדו קצת בכוחות עצמם. אז שימו לב, כל משפט מהבאים עלול לסמן לכם שהגיע הזמן לברוח:

"עדיף לכם לא לרדת לסקוואט נמוך כי זה מזיק לברכיים"

"השתמשו במכונות כושר הן הרבה יותר בטוחות ממשקולות חופשיות" (אלא אם אתם מוגבלים במשהו ספציפי)

"תרגילי הבטן הללו ישרפו שומן ישר מהאזור שאליו אנחנו מכוונים"

"עליכם לאכול כ-30 דקות לאחר האימון, אחרת החלון נסגר והאימון יהיה לא אפקטיבי"

"אם תתאמנו בחדר כושר עד גיל 18, יש סכנה שתפסיקו לגבוהה"

שמעתי את הדברים הללו בכל כך הרבה חדרי כושר בהם עבדתי בתור מאמן, והייתי מנוי וזה גרם לי להתכווץ ולהתחיל לברוח.

המאמן שלכם אמור להיות ממוקד בתוצאות שלכם, ולא רק ב-לקבוע את השיעור הבא שלכם ולמרוח איתכם את הזמן באימונים. לפעמים רואים מתאמנים שעובדים עם מאמן חודשים ועוד חודשים ואין שום הבדל. אז, יכול להיות שזה מתאים להם, אבל המאמן חייב להרגיש לא בנוח עם עצמו, שעם כל ההשקעה שלו, הלקוח לא מתקדם, אלא אם הוא פשוט מעוניין בכסף ותו לא.

זיכרו, מאמן הכושר האישי שלכם אמור לעבוד עבורכם ולטובתכם, להתאים את תכנית האימונים לצרכים האישיים שלכם, להתחשב בפציעות ובמגבלות שלכם ולא לשלוף סתם תכנית רנדומלית שהוא עושה לכל אחד.

שימו לב, האם מאמן הכושר האישי שלכם באמת מרוכז באימון? האם הוא מוודא שאתם מבצעים את התרגילים נכון? עד כמה הוא מעודד אתכם להצליח בדרך שאתם רוצים להצליח? האם הוא חופר באינסגרם ובפייסבוק בזמן האימון איתכם? או שכל מה שמעניין אותו הוא לצלם אתכם שיהיה לו מה לעלות לאינטרנט אחר כך? האם מאמן הכושר האישי שלכם משקיע בכם זמן גם מחוץ לאימון, על מנת לראות מה קורה איתכם כשאתם לא נמצאים איתו ולוודא שאתם שומרים על אורח החיים כמו שצריך?

זיכרו, אתם משלמים כסף על המומחיות ועל תשומת הלב של הבן אדם – ואם הוא לא עושה זאת, יש מספיק מאמנים בשוק שכן יתאימו לפרופיל.

אילו הסמכות כדאי שיהיו למאמן הכושר האישי המומלץ שלנו? מהי העלות של מאמן כושר אישי מומלץ?

ובכן, את ההסמכות הבסיסיות של מדריך חדר כושר ובריאות עם הסמכה לאימון קטינים בחדר כושר ניתן לקבל ב: בית ספר למאמנים במכון וינגייט, מכללת זינמן במכון וינגייט (כן, זה לא אותו מוסד), בית ספר שיאים באוניברסיטת תל אביב, הג'ימנסיה, סמינר הקיבוצים, מכללת אוהלו, מכללת גבעת וושינגטון, מכללת קיי ועוד כל מיני סניפים שונים של מכון וינגייט ברחבי הארץ. אלה הן רק הסמכות בסיסיות שיש למאמנים, על מנת שיוכלו להיכנס אל עולם הכושר בכלל ואל עולם חדרי הכושר בפרט. זה אומר, שלפי חוק הספורט בישראל, מאמן כושר, שאין לו תעודה רשמית של משרד העבודה, לא רשאי לאמן כלל, אז ראו הוזהרתם.

בנוסף, תמיד כדאי לבדוק האם למאמן הכושר שלכם יש תואר ראשון או שני בחינוך גופני, תזונה או פיזיותרפיה. אחד מבין התארים הללו מעיד על כך שהמאמן השקיע לפחות 5-7 שנים בלימודים אקדמיים, ושיש לו מושג על איך הגוף עובד ואיך להבין מחקרים נכון. יחד עם זאת, נתקלתי כבר במאמני כושר עם תארים, שלא ממש מבינים על מה הם מדברים. ולעומת זאת, פגשתי מאמני כושר אוטודידקטיים, שלומדים כל נושא ביסודיות ומבינים עניין. בכל מקרה תעודה והסמכה היא רק ההתחלה, לא משנה מידת האיכות, יש דברים נוספים שקובעים. אחד הדברים החשובים ביותר שיש לבדוק כאשר מחפשים מאמן כושר אישי הוא, האם יש לו את הניסיון והמוטיבציה על מנת לעזור לכם להגיע למטרות שהצבתם לעצמכם.

מאמן כושר אישי אינו תענוג זול, יחד עם זאת, היתרונות אותם מביאים לידי ביטוי מאמני כושר אישיים איכותיים, פשוט, אין להם מחיר. זיכרו: אתם לא משלמים רק עבור הזמן של מאמן הכושר האישי שלכם, אלא, גם על השנים הרבות שמאמני הכושר שלכם התאמנו, למדו, ואימנו. אלה השנים שמאחורי כל התעודות וההסמכות, והן אלה שבאמת חשובות, אז צפו, שהעלות של מאמן כושר אישי מומלץ תהיה יקרה יותר מאשר מנוי בחדר כושר או אימון בקבוצת כושר.

הנה העצה הכי טובה שלי: תנו למאמן הכושר 5-10 אימונים לפני שאתם מחליטים שהמאמן לא בשבילכם (זהו בדרך כלל פרק הזמן שלוקח להבחין ברצינות, בידע וברצון של המאמן). הפגישה הראשונה היא בדרך כלל מפגש יותר איבחוני, מכיוון שהמאמן צריך לבדוק את היכולות שלכם ולבנות את התכנית בהתאם אליהן. זה לא אמור להיות "אימון של תוצאות מידיות" אלא יותר בנייה איטית של הגוף והכושר הגופני לאורך זמן בפרט, ולאורח חיים נכון יותר בכלל.

כמה מילים אחרונות ועניינים לקחת לתשומת לבכם כאשר אתם מתחילים לעבוד עם מאמן כושר אישי מומלץ:

אל תשתמשו במאמן הכושר האישי שלכם בתור תרוץ: יותר מדי אנשים יעבדו עם מאמן כושר אישי, אבל לא יתאמצו בחדר הכושר וגם לא בעגלת הקניות בסופר או במטבח. ואז, כאשר אין תוצאות, הם יגידו לעצמם ולחברים שלהם: אוף מאמן הכושר האישי שלי פשוט גרוע ובגלל זה אני לא יורד במשקל או מתחזק. זה קורה יותר מדי פעמים. מאמן הכושר האישי שלכם הוא בסך הכל היועץ והמדריך שלכם לדרך הנכונה, אבל אתם חייבים לשתף פעולה עם מה שיש לו להציע, אחרת אין שום תועלת.

הפעילו הגיון בריא ונסו לשאול את המאמן שלכם על הבעיות הפרטיות שלכם: לעתים, מאמן הכושר האישי יבקש מהמתאמן או המתאמנת שלו לעשות כל מיני דברים (להוסיף הליכה בימים שאין אימון, להוסיף ירקות לתפריט היומי, להוריד את המזון המהיר ועוד..), ואז המתאמן עלול לחזור עם מיליון תירוצים מדוע הוא לא יכול לעשות זאת. אז במקום להגיד "לא", דברו עם המאמן שלכם ותראו אם יש לו רעיונות נוספים. למשל, אם יש מאכל שאתם לא אוהבים, בידקו עמו במה אפשר להחליף אותו. אין לכם זמן להליכה, אולי ניתן להחליף את זה בעליה במדרגות 3 או 4 פעמים ביום בעבודה.

במידה ואתם נהנים לעבוד עם מאמן הכושר שלכם: ודאו שהוא יודע את זה, והמשיכו להתאמן אצלו או אצלה כמובן. ככל שתתנו למאמן שלכם יותר מידע על האימונים שלכם יחד, כך הוא יוכל להפיק יותר לקחים ולשפר את האימונים הבאים עוד יותר.

במידה ואתם לא נהנים להתאמן עם מאמן הכושר האישי שלכם: זכרו, זו לא חתונה קטולית, ולא כל הדייטים מסתיימים בחתונה. המאמנים הכי טובים יעידו שלא עם כל לקוח בעולם הם הסתדרו, והיו גם כאלה שעזבו אותם כי פשוט לא הייתה כימיה. אני חושב, אישית, שאתם יכולים להיות כנים עם מאמן הכושר שלכם, ולהגיד לו שזה לא עובד, ושאתם לא ממשיכים ולא פשוט להיעלם בלי סיבה, כי זה פשוט לא מנומס. מאמני כושר טובים ישאלו מה לדעתכם הם היו יכולים לעשות טוב יותר? ואילו, אלו שירדפו רק אחרי הכסף שלכם, עלולים להפיל את האשמה עליכם או להתחנן שתישארו. כך או אחרת, נסו מישהו חדש, ובטוח בסוף תמצאו את מאמן הכושר המתאים בשבילכם.

לסיכום, הבינו, זהו מסע ארוך לשינוי אורח החיים ולהשגת המטרות שלכם ואתם מחפשים את המאמן המתאים שיעזור לכם במסע הזה. מאמן הכושר האישי שלכם לא יכול להתאמן במקומכם, ולא יכול לעשות קסמים או ניסים. ודאו שיש לכם מטרות ברורות, עשו מה שאומרים לכם, וזו תוכל להיות ההשקעה הטובה ביותר שעשיתם בחיים.

 

Signature small

 

אנא מלא/י את פרטייך וניצור עמך קשר בהקדם

CAPTCHA
Please wait...

(Visited 1,570 times, 1 visits today)

תגובות

תגובות

Replies for “מאמן כושר אישי מומלץ איך למצוא אחד מבלי להתחרפן?”

Comments are closed.

 • להתחיל את השינוי באורח חיים עוד היום

  אנא מלא/י את פרטייך וניצור עמך קשר בהקדם

  Please wait...
 • הירשמו כעת וקבלו את הטיפים העדכניים לאורח חיים בריא

 • כתבות נצפות ביותר

 • כתבות אחרונות בבלוג

  גומיות כושר
  כל מה שרציתם לדעת על גומיות כושר ולא העזתם לשאול

  איפה מוצאים מאמן כושר אישי מומלץ, שתמיד כדאי…

  סימפיוליזיס בהריון
  רק מנוחה פותרת סימפיזיוליזיס בהריון? אז זהו, שממש לא!

  איפה מוצאים מאמן כושר אישי מומלץ, שתמיד כדאי…

  5 תרגילי תנועה חשובים במהלך ההיריון

  איפה מוצאים מאמן כושר אישי מומלץ, שתמיד כדאי…

  מאמן כושר אישי מומלץ
  מאמן כושר אישי מומלץ איך למצוא אחד מבלי להתחרפן?

  איפה מוצאים מאמן כושר אישי מומלץ, שתמיד כדאי…

  תכנית אימונים עם מכשירים לנשים מתחילות בחדר כושר

  איפה מוצאים מאמן כושר אישי מומלץ, שתמיד כדאי…

  חתירה בסאפ
  11 היתרונות של גלישת סאפ שתתקשו למצוא בכל פעילות גופנית אחרת

  איפה מוצאים מאמן כושר אישי מומלץ, שתמיד כדאי…

  10 מיתוסים שרירי בטן
  10 מיתוסים על שרירי בטן שעד היום נראו לכם הגיוניים לחלוטין

  איפה מוצאים מאמן כושר אישי מומלץ, שתמיד כדאי…

  מאמן כושר אישי מחיר
  איזה מחיר תשקיעו על מנת לעבוד עם מאמן כושר אישי?

  איפה מוצאים מאמן כושר אישי מומלץ, שתמיד כדאי…

  לרדת בגדול
  התכנית לרדת בגדול נשמעת לכם מפתה?

  איפה מוצאים מאמן כושר אישי מומלץ, שתמיד כדאי…

  אורח חיים בריא
  אסון או פאסון? אורח חיים בריא בנסיעת עסקים

  איפה מוצאים מאמן כושר אישי מומלץ, שתמיד כדאי…

לאון מאמן כושר אישי מעולה! בעזרתו ירדתי יותר 10 ק"ג וגם הצלחתי לשמור על המשקל הרצוי במשך 3 שנים. לאון הוא מאמן מאד מקצועי ואמין. הוא יגיד לכם את האמת לגבי המטרות הרצויות שלכם. אתו מצפה לכם עבודה קשה, אך משתלמת.
אמינות: 5-stars  | שירות: 5-stars | מחיר: 5-stars
אליס עדות, תל-אביב